Skip to content Skip to navigation

SAMOCHODY ELEKTRYCZNE: teraźniejszość czy przyszłość?

Z PERSPEKTYWY FIATA
Fiat wierzy w przyszłość samochodów elektrycznych, dlatego postanowił wyraźnie  obniżyć emisję CO2. Właśnie dlatego podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 2019 roku FCA zaprezentowało nowego Fiata Centoventi, który nawiązuje do kompaktowych crossoverów i kładzie podwaliny pod elektryczne samochody od FCA – pojazdy koncentrujące się na elektrycznej i zrównoważonej mobilności przy zerowej emisji szkodliwych gazów. Pierwszą cechą tych samochodów jest platforma, która pozwala pomieścić do czterech akumulatorów. Każdy moduł ma zasięg 100 km, zaś piąty znajduje się między przednimi i tylnymi siedzeniami.

Przyszłością FCA jest nie tylko Fiat Centoventi, ale przede wszystkim nowy elektryczny Fiat 500, który zadebiutował w marcu 2020 roku. Ten model będzie zasilany jedynie z akumulatora, rezygnując całkowicie z silników benzynowych i wysokoprężnych.

PODRÓŻ W STRONĘ ELEKTRYCZNEJ PRZYSZŁOŚCI

Kiedy mówimy o samochodach elektrycznych, naturalnym wydaje się odniesienie do przyszłości. Wiele krajów coraz bardziej wierzy w zalety tego typu samochodów i oferuje programy motywujące do zakupu samochodów elektrycznych. Elektryki są obecnie jednym z głównych trendów w branży motoryzacyjnej.
Ale co to jest samochód elektryczny i dlaczego jest tak ważny?
W przeciwieństwie do samochodów hybrydowych, samochody elektryczne do poruszania się wykorzystują jedynie energie elektryczną i mają zerowy wpływ na zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem węgla. Co więcej, ich silniki nie emitują hałasu. Aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym, wprowadzono obowiązek wyposażania samochodów elektrycznych w syntezatory dźwięku.
Akronim BEV (Battery Electric Vehicle) oznacza, że samochód jest „tankowany” przez ładowanie akumulatorów za pomocą prądu z sieci energetycznej lub innych systemów dystrybucji. Ładowanie może odbywać się za pomocą stacji ładowania rozmieszczonych w całym kraju lub za pośrednictwem domowego gniazdka elektrycznego.
Ładowanie samochodu elektrycznego jest łatwe i można je wykonać wszędzie tam, gdzie jest dostępne gniazdko lub stacja ładowania. Publiczne stacje ładowania są również dostępne na stacjach benzynowych, parkingach, w restauracjach, hotelach i innych lokalizacjach.
Czas ładowania pojazdów elektrycznych różnią się znacznie w zależności od rodzaju ładowania, mocy i pojemności akumulatora.

SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY: NIE TYLKO DLA ŚRODOWISKA

Samochody elektryczne mają wiele zalet, zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska. Poniżej podsumowujemy je w kilku punktach.

1. Bezpłatny dostęp do obszarów o ograniczonym ruchu.
Jako pojazdy bezemisyjne, samochody elektryczne mają bezpłatny dostęp do obszarów miejskich. W każdym przypadku należy jednak złożyć wniosek o pozwolenie od samorządu lokalnego.
2. Zmniejszone koszty paliwa
Ładowanie elektryczne jest znacznie tańsze niż jakiekolwiek inne paliwo.
3. Łatwość prowadzenia pojazdu
Samochód elektryczny, poprzez zapewnienie płynnego przyspieszenia, jest idealny do jazdy w warunkach miejskich.
4. Komfort
Samochód elektryczny praktycznie nie generuje hałasu, co znacznie zmniejsza stres związany z prowadzeniem pojazdu.
5. Konserwacja
Mechanika samochodów elektrycznych, od silnika do skrzyni biegów, jest znacznie prostsza niż w tradycyjnym samochodzie, ponieważ zawiera mniej elementów i mniej płynów do uzupełnienia. Dzięki hamowaniu regeneracyjnemu nawet hamulce są używane rzadziej niż w tradycyjnych samochodach.

CZAS ŁADOWANIA

Czas ładowania akumulatorów samochodowych różni się w zależności od typu akumulatora i sposobu podłączenia do sieci.

Jednym z głównych wyzwań dla producentów samochodów jest badanie i rozwój akumulatorów umożliwiających dłuższy zasięg i szybkie ładowanie. Baterie nowoczesnych samochodów elektrycznych są głównie litowe (Li).

Możliwe jest publiczne ładowanie za pośrednictwem stacji ładowania  lub możesz naładować samochód za pośrednictwem zwykłego gniazdka elektrycznego, a tym samym koszty zostaną doliczone do Twojego na rachunku za prąd.

ŁADOWANIE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Czasy ładowania samochodów elektrycznych zależą od ich pojemności, ale również od mocy (KW) ładowania i maksymalnej mocy ładowarki samochodowej.

Najprostszym i najbardziej powszechnym sposobem ładowania samochodu elektrycznego jest podłączenie go do zwykłej sieci elektrycznej, jednak aby uzyskać szybsze metody ładowania, właściciel samochodu elektrycznego musi mieć dostęp do stacji ładowania. Dedykowane urządzenie do szybkiego ładowania Wallbox możliwe jest do zainstalowania w domu lub w miejscu pracy. Stacje znajdują się w strategicznych lokalizacjach miasta, w centrum miasta lub w pobliżu atrakcji turystycznych i centrów handlowych. Mają one bardzo wysoką moc znamionową, od 50 do 150 kW. Pojazdy elektryczne mogą być ładowane w miejscach publicznych przy użyciu prądu zmiennego (Mode 2 i 3) lub stałego (Mode 4). Kabel Mode 2 jest zazwyczaj dostarczany wraz z pojazdem elektrycznym i może być używany do łączenia z niektórymi stacjami publicznymi. Nie ma z góry określonego czasu na ładowanie samochodu elektrycznego. Może to trwać od pół godziny do 12 godzin, w zależności od kWh akumulatora pojazdu, a także zależy od mocy punktu ładowania i ładowarki samochodowej. Na czas ładowania wpływa również temperatura otoczenia zewnętrznego oraz stan/stopień degradacji akumulatora. Możliwe jest, że prędkość ładowania nie zawsze jest stała w czasie: po osiągnięciu progu około 80%, moc ładowania może spaść.

PRZYSZŁOŚĆ JEST CORAZ BLIŻEJ

Przyszłość Fiata jest nie tylko elektryczna, ale także „elektryzująca”. Rok 2020 będzie punktem zwrotnym dla grupy FCA. Proponowany wariant zerowej emisji włoskiego samochodu miejskiego będzie częścią zupełnie nowego projektu, obejmującego również nową generację Pandy. Firma ogłosiła także  rozszerzenie kontraktów do końca 2019 r. w celu przygotowania linii produkcyjnych dla nowego samochodu.

Nowy elektryczny Fiat 500 zadebiutował w marcu 2020 roku. Jest to zupełnie nowy model wykorzystujący wyłącznie energię elektryczną, bez użycia tradycyjnych silników spalinowych benzynowych i wysokoprężnych. Elektryczny Fiat 500 będzie produkowany w zakładzie Mirafiori w Turynie i będzie wyposażony w akumulatory opracowane we współpracy z Samsungiem.

Aplikacja
FIAT GOe LIVE
Sprawdź wszystkie zalety elektrycznego samochodu za pomocą aplikacji Fiat GOe LIVE, która porówna zachowanie innych samochodów na drodze z Twoim nowym Fiatem 500.
Nowy Fiat 500

Nowy Fiat 500

Ikona, która inspiruje od 1957 roku, jest gotowa przenieść Cię w kolejną dekadę.

SPRAWDŹ

FIAT Odpowiedzi

Sprawdź materiały wideo, które przygotowaliśmy dla Ciebie, aby rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości związane z elektromobilnością.
SPRAWDŹ

Mobilność elektryczna

Sprawdź, co może oznaczać dla Ciebie elektromobilność, rozwiej swoje wątpliwości z nią związane oraz dowiedz się więcej na temat benefitów i ekonomicznych zachęt.
SPRAWDŹ
Stage Brand PUB3 RH8